BADANIE OCT CAN BE FUN FOR ANYONE

Badanie oct Can Be Fun For Anyone

Badanie oct Can Be Fun For Anyone

Blog Article

Optyczna koherentna tomografia oka umożliwia również przeprowadzenie dogłębnej analizy kondycji tarczy nerwu wzrokowego i ocenę wielkości uszkodzenia znajdujących się w nim włókien. Poprzez wykonanie OCT oka można zdiagnozować:

W 10 sposób można szczegółowo oceniać strukturę siatkówki, grubość jej włókien nerwowych, stan nerwu wzrokowego oraz oceniać przedni odcinek gałki ocznej (między innymi rogówkę lub przednią komorę oka). Wynik badania pozwala przykładowo na lepszą ocenę siatkówki w przebiegu cukrzycy lub ocenę stopnia zaawansowania jaskry.

OCT, czyli optyczna koherentna tomografia dna oka jest nowoczesnym badaniem, pozwalającym precyzyjnie i dokładnie ocenić narząd wzroku.

Inne choroby siatkówki, w przypadku których należy wykonać badanie OCT to centralna retinopatia surowicza, retinopatia cukrzycowa, czy dystrofie siatkówki.

Badanie SOCT jest bezbolesne, nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne, również dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

Badanie OCT oka służy przede wszystkim do diagnostyki chorób siatkówki i nerwu wzrokowego. Wykorzystywane jest także do planowania i monitorowania articleępu leczenia, a także do kontroli stanu oka u pacjentów z genetycznie uwarunkowanymi chorobami oczu.

Sprawdź, na czym polega i jak długo trwa to bezkontaktowe i bezinwazyjne badanie oczu, zanim odwiedzisz gabinet lekarski. 

Innym ważnym wskazaniem do wykonania badania OCT tarczy nerwu wzrokowego jest pogorszenie ostrości widzenia o nieustalonej przyczynie.

Mimo to, jest to badanie całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne, które przeprowadza się w celu wczesnego wykrywania wielu różnych stanów chorobowych.

W szerszym kontekście, technologia OCT wykorzystywana jest również w diagnostyce chorób innych narządów, takich jak skóra, klatka piersiowa czy mózg.

Choroba, będąca wówczas tajemniczym i śmiertelnym schorzeniem, stała się przedmiotem intensywnych badań naukowych, które doprowadziły do odkrycia Legionella pneumophila jako głównego czynnika sprawczego.

Wykonanie badania OCT pozwala na diagnozę stanu siatkówki i wykrywanie schorzeń dna oka. Jest wykorzystywane zwłaszcza w razie podejrzeń wystąpienia zmian w obszarze plamki żółtej. Badanie jest zalecane u check here pacjentów ze zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem (AMD – Age-similar Macular Degeneration), objawiającej się zaburzeniem ostrości widzenia w środkowej części jego pola, a także przy makulopatii cukrzycowej (DME – Diabetic Macular Edema), czyli tzw.

Badanie Angio OCT to nieinwazyjna metoda oceny naczyń i mikrokrążenia w siatkówce oka bez konieczności podawania kontrastu. Umożliwia wykrycie zmian zachodzących w drobnych naczyniach na najwcześniejszych etapach.

Badanie okulistyczne OCT jest nowoczesną metodą diagnostyczną wykorzystującą skaning optyczny. Na około 15-twenty minut przed badaniem oczy pacjenta zostają zakropione kroplami rozszerzającymi źrenice, co ułatwia lekarzowi okuliście dokładne zbadanie dna oka wraz z plamką żółtą. Podczas OCT pacjent siada naprzeciwko aparatu diagnostycznego i opiera głowę na specjalnej podpórce.

Report this page